ابتدا اطلاعات مربوط به موتور سیکلت را وارد کنید: پس از انتخاب بيمه موتور سیکلت اطلاعاتی مانند نوع و مدل وسیله نقلیه، سال ساخت، تعداد سال تخفیف و تاریخ انقضای بیمه‌نامه را وارد کنید و پیشنهادات مختلف را دریافت کنید.
مقایسه و انتخاب بهترین بیمه: پس از وارد کردن اطلاعات موردنظر در قسمت اول به مرحله مقایسه شرکتها وارد خواهید شد در این مرحله می توانید مقایسه قیمت و کیفیت شرکت‌های مختلف را باهم مقایسه کنید.
درخواست خرید و تکمیل اطلاعات: پس از انتخاب بهترین پیشنهاد، اطلاعات مورد نیاز صدور بیمه نامه به همراه زمان و تاریخ ترجیحی ارسال بیمه نامه را وارد کنید.
صدور و ارسال رایگان بیمه نامه: سفارش شما پس از پرداخت مبلغ بیمه نامه نهایی می شود و اگر سفارش شما تا قبل از ساعت 7 بعدازظهر باشد (در تمامی روزها)، بیمه شما همان روز صادر می‌شود (زمان ارسال در تهران و کرمانشاه یک روز و در سایر شهرها تا ۷۲ساعت است.)

بیمه شخص ثالث موتورسیلکت

خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها نیز مانند اتومبیل‌ها اجباری است. با این وجود متقاضیان خرید این بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل‌ها کمتر هستند و موتورسیکلت‌های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد میباشند.
بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 90% موتورسیکلت‌های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون‌ها خسارت جبران ناپذیر است.
به نظر می‌رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می‌کند نیز مطلع نیستند.
آشنایی با موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آگاهی از خطراتی که با خرید این بیمه‌نامه مورد حمایت شرکت بیمه قرار می‌گیرند، مطمئنا بیمه شخص ثالث را در میان موتورسواران نیز مانند صاحبان اتومبیل فراگیر خواهد کرد و از وقوع خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می‌نماید.

خساراتی که تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دارای ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به‌صورت زیر است:
خسارات مالی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که طی بروز حادثه‌ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت استفاده کرد.
خسارات جانی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که در اثر بروز حادثه‌ای خسارت جانی به فردی به‌جز راننده مقصر وارد شود می‌توان مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه خسارت دریافت کرد.
خسارت جانی به راننده مقصر: مطابق این پوشش درصورتی‌که راننده موتور سیکلت طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

عوامل مؤثر بر نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

یک
سال تولید موتور
سال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش اساسی دارد. هر چه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.
دو
نوع موتور سیکلت
در یک دسته‌بندی که در نهایت روی قیمت نهایی بیمه نامه تاثیر دارد می‌توان موتور سیکلت ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:
1- موتور سیکلت دو چرخ 2- موتور سیکلت سه چرخ 2- موتور سیکلت ساید کار
همان‌طور که می‌دانید اغلب موتور سیکلت ها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های سه‌چرخ و ساید کار نسبت به موتور سیکلت 2 چرخ بیشتر است.
سه
تعداد سیلندر
تعداد سیلندرهای موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور مؤثر است. موتور سیکلت ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه تعداد سیلندرهای موتور سیکلت بیشتر باشند، موتور سیکلت قوی‌تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود
چهار
نوع و ساختار موتور
نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های گازی و دنده‌ای متفاوت است. هر چه موتور سیکلت قوی‌تر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر می‌شود.
در کل هر چه قدرت و ابعاد موتور سیکلت بیشتر شود، ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن بیشتر می‌شود.
این 4 عاملی که در اینجا مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار موتور سیکلت هستند.

عوامل دیگری که به طور غیرمستقیم بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثرگذارند

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

از آن جایی که خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه اجباری است، عدم تمدید به موقع این بیمه‌نامه برای موتورسواران نیز جریمه‌ای تحت عنوان «جریمه دیرکرد» در پی خواهد داشت.
این جریمه به صورت روزشمار است و حداکثر به مدت 365 روز (یک سال) محاسبه می‌گردد و حتی اگر دیرکرد بیمه‌نامه موتورسیکلت، بیشتر از یک‌سال باشد بیمه‌گذار تنها موظف به پرداخت همان 365 روز جریمه خواهد بود.
با این حساب خرید بیمه‌نامه برای موتورسیکلتی که تاکنون بیمه ثالث نداشته است، نیازمند پرداخت یک سال جریمه خواهد بود.

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت

همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت موتورسیکلت مربوط به تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است.
در قانون جدید این تخفیف طی 14 سال محاسبه و اعمال می‌گردد، و میزان آن در هر سال 5 درصد افزایش می‌یابد؛ تغییرات قانون تخفیف عدم خسارت در جدول زیر قابل مشاهده است:

ت ع خ 1 سال 2 سال 3 سال 4 سال 5 سال 6 سال 7 سال 8 سال 9 سال 10 سال 11 سال 12 سال 13 سال 14 سال
درصد تخفیف % 5 % 10 % 15 % 20 % 25 % 30 % 35 % 40 % 45 % 50 % 55 % 60 % 65 % 70

بیمه موتور سیکلت اقساطی

از آنجایی که نرخ بیمه موتور سیکلت 97 (نرخ بیمه موتور سیکلت سال 97 حدود 300 هزار تومان می باشد)نسبت به قیمت این بیمه‌نامه برای سایر وسایل نقلیه پایین است. بنابراین شرکت‌های بیمه تمایلی جهت ارائه بیمه موتور سیکلت اقساطی ندارند و تنها امکان خرید نقدی این بیمه‌نامه وجود دارد.
در اغلب بیمه‌ها امکان خرید به‌صورت کوتاه‌مدت وجود دارد. برای مثال می‌توان بیمه شخص ثالث 3 ماهه، 6 ماهه و... خریداری کرد. اما در بیمه موتور سیکلت این موضوع وجود ندارد و نمی‌توان بیمه موتور سیکلت چندماهه خرید. امکان خرید این بیمه فقط به‌صورت 1 ساله وجود دارد.

ویژگی های ارزانترین بیمه موتور سیکلت

همان‌طور که اشاره شد عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذارند. بعضی از این عوامل به‌طور مستقیم تأثیر می‌گذارد و ناشی از ویژگی‌های موتور سیکلت است و بعضی از این عوامل تأثیری غیرمستقیم دارند.
هر چه موتور سیکلتی جدید، کم قدرت و با ابعادی کوچک داشته باشیم، مبلغی که بابت حق بیمه موتور سیکلت باید بپردازیم کمتر است.
همچنین از تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز نباید غافل شد. برای اینکه جریمه دیرکرد شامل ما نشود می‌توان سررسید بیمه خود را در یادآور یوبیم ثبت کرد.
با این کار کارشناسان یوبیم همواره قبل از اتمام سررسید بیمه نسبت به تمدید آن پیگیری کرده و مشمول جریمه دیرکرد بیمه نخواهید شد. همچنین با یوبیم می‌توان نسبت به قیمت بیمه موتور سیکلت رازی، دانا، آسیا و... باخبر شد و آنلاین آن‌ها را خریداری کرد

انتقال بیمه موتور سیکلت

این بیمه‌نامه نیز همانند بیمه شخص ثالث ماشین قابلیت انتقال را دارد. انتقال این بیمه به چند روش است:
اولین روش انتقال،‌ انتقال مالکیت موتور سیکلت است. بیمه شخص ثالث موتور برای وسیله نقلیه است بنابراین با انتقال وسیله نقلیه بیمه نیز به مالک جدید منتقل می‌شود. به همین خاطر در این روش عدم انتقال رسمی بیمه از طریق نمایندگی رسمی بیمه ممنوعیتی ندارد به مالک جدید منتقل می‌شود.
دومین روش انتقال،‌ در صورتی است که نخواهید بیمه موتور را به مالک جدید منتقل کنید و بخواهید آن را برای خود نگه دارید یا به بستگان درجه اول خود انتقال دهید. برای اینکار می‌توانید با ارائه سند وسیله نقلیه به یکی از شعب شرکت بیمه خود مراجعه کنید و تخفیف‌های بیمه را منتقل کنید.

سقف پوشش هزینه‌های مالی و جانی بیمه موتورسیکلت

سقف هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (در سال 97 بین 7.7 تا 30 میلیون تومان)
هزینه‌های جانی اشخاص ثالث در سال 97 تا سقف مبلغ 308 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می‌شود.
هزینه‌های جانی راننده مقصر نیز در سال 97 تا سقف مبلغ 231 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می‌شود.

مراحل خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت از یوبیم

1- ورود به وب‌سایت یوبیم و گزینه بیمه موتور سیکلت را انتخاب کیند
2- در این مرحله باید انتخاب کرد که موتور سیکلت در کدام دسته قرار دارد. دسته‌بندی‌هایی که در این قسمت وجود دارد عبارت است از:
* دنده‌ای تک سیلندر
* دو سیلندر به بالا
* موتور سیکلت گازی
3- در این مرحله باید سال ساخت موتور سیکلت را وارد کرد.
4- در این مرحله باید تعیین کرد که موتور سیکلت خسارت دارد یا بدون خسارت است.
5- در این مرحله باید سابقه عدم خسارت بیمه موتور سیکلت را در سامانه وارد کرد.
6- در مرحله آخر نیز باید تاریخ سررسید بیمه فعلی موتور سیکلت را وارد کرد تا در صورت داشتن جریمه دیرکرد، در محاسبه نرخ بیمه لحاظ گردد.
پس از این مرحله فهرستی از بیمه موتور سیکلت ایران، البرز، پاسارگاد و... با مشخصاتی کامل از سطح کیفیت خدمات و قیمت آن نمایش داده می‌شود.
با توجه به اولویت‌های خود می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری کنید.