تصور کنید شما در هنگام رانندگی با اتومبیل و یا موتور سیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان‌دیدگان می‌باشید. بنابراین نیاز به بیمه ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت پشتوانه شما باشد. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد. بیمه شخص ثالث در واقع یک بیمه مسئولیت می‌باشد (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیر گروه بیمه های اتومبیل قرار دارد. بر اساس قانون مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث نماید. (در این صورت این شخص بیمه گذار نامیده میشود)

در بیمه شخص ثالث، شخص اول شخص بیمه‌گزار (کسی که برای وسیله نقلیه‌ای بیمه شخص ثالث خریداری می‌کند)، شخص ثانی، بیمه‌گر یا شرکت بیمه و شخص ثالث فرد یا افرادی هستند در حادثه رانندگی زیان دیده‌اند به جز راننده مقصر.

طبق قانون، داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری (سواری، مسافری، خودروی بارکش، موتور سیکلت و ...) الزامی است.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، خودرو متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت شخص خاطی باید بیمه‌ نامه شخص ثالث دارای اعتبار تهیه کند و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.
* در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث در حوادث، اگر مالک خودرو مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه ای خسارت را پرداخت نمی کند، باید کلیه هزینه ها را شخصاً بپردازد. طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، در شرایطی که راننده مقصر بیمه شخص ثالث نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی دیگر، جبران این گونه خسارت‌ها به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است؛ و پرداخت دیه را برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان‌دیده است.
* امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد.

علاوه بر آنکه خرید بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری الزامی است، داشتن این بیمه می‌تواند خسارات مالی و جانی ناشی از بروز حادثه را که می‌تواند تا مرز صدها میلیون تومان باشد، جبران نماید.

خسارت مالی در بیمه شخص ثالث، به معنای خسارتی است که در جریان حادثه به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود.

آسیب جانی که در جریان حادثه به جسم انسان (و نه هر موجود زنده دیگری) وارد می‌شود، خسارت جانی نامیده می‌شود.

خسارت وارده به راننده در جریان حادثه، از طریق بیمه حوادث راننده جبران می‌شود. در حال حاضر، بیمه حوادث راننده، پوشش اجباری بیمه شخص ثالث است. این بیمه، دیه مربوط به نقص عضو یا فوت راننده را جبران می‌نماید اما هزینه درمان پزشکی ناشی از حادثه را برای راننده مقصر جبران نمی‌کند. درصورتی‌که فردی بخواهد خسارت پزشکی ناشی از حادثه را جبران کند، می‌تواند بیمه حوادث انفرادی تهیه کند.

با توجه به این که در مدارک لازم برای پرداخت خسارت داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با نوع کاربری اتومبیل قید شده است امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.

در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کرده و پس از آن می‌تواند به نیابت از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.

* خسارت وارد شده به وسیله نقلیه مسبب حادثه (راننده مقصر)
* خسارت وارد شده به محموله‌های وسیله نقلیه مسبب حادثه
* خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
* خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم

ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع است.
دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این قانون، مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

بله؛ در قوانین جدید بیمه شخص ثالث دیه زن و مرد و همچنین شخص مسلمان و غیر مسلمان (اهل کتاب) برابر است.

دادگاه‌ها موظفند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی، بیمه‌نامه شخص ثالثی را که اصالت آن از سوی شرکت بیمه ذی‌ربط کتباً مورد تأیید قرار گرفته است تا میزان مندرج در بیمه‌نامه به عنوان وثیقه قبول کنند.

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می‌گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه‌ای توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ بیمه حوادث راننده مسئولیت جبران خسارت‌های فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و همچنین شامل پرداخت هزینه‌‌های درمان راننده است .

نرخ حق بیمه حوادث راننده در آیین‌نامه ابلاغ شده به شرکت‌های بیمه (بر اساس دیه در ماه عادی) تعیین شده است؛ حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده در هر سال هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در بیمه‌نامه درج و به حق بیمه اضافه می‌شود. این حق بیمه با توجه به نوع کاربری تغییر میابد:
* گروه سواری: 1.617.000 ریال * گروه بارکش: 2.772.000 ریال * گروه موتور سیکلت : 884.700 ریال

داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است؛ حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه‌نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند.

اگر برگه سبز خود را دارید می‌توانید آن را آپلود کنید.

شما ابتدا باید به شعبه شرکت بیمه‌گر خود مراجعه کرده و سند سبز خود را نشان دهید. شعبه مرکزی شرکت بیمه‌گر شما از نمایندگی‌ای که بیمه شخص ثالث شما را صادر کرده است، بیمه‌نامه و رونوشت شما را استعلام گرفته و در صورت تائید، یک گواهی مفقودی برای شما صادر می‌کند.
این گواهی مفقودی مانند بیمه‌نامه شخص ثالث شما معتبر بوده اما کوپن ندارد. اما می‌توانید در صورت بروز حادثه از آن استفاده کنید.
تخفیف‌ها عدم خسارت شما در صورت گم شدن بیمه‌نامه از بین نمی‌رود اما برای تمدید بیمه‌نامه خود در موعد سررسید، باید از همان شرکت بیمه‌گر قبلی اقدام به تمدید کنید تا تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث شما لحاظ شود.

اتوموبیل‌های با سن کمتر از 30 سال می‌توانند بیمه شخص ثالث شوند.

بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (۰۰:۰۰) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.
مثلا اگر 13 دی مهلت بیمه‌نامه شما تمام شود یعنی بامداد روز 13 دی تاریخ اتمام باشد و شما صبح روز 13 دی تمدید کنید بیمه‌نامه شما از روز بعد یعنی 14 دی فعال می‌شود و اگر طی این یک روز حادثه ای رخ بدهد مسئولیت آن با بیمه‌گذار است. بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از تاریخ اتمام آن است.

درصورتی که بیمه‌نامه قبلی به پیک تحویل داده نشود بیمه‌نامه جدید به شما تحویل داده نخواهد شد.

بهترین زمان برای تمدید 5 تا 7 روز قبل از اتمام بیمه است. اما یک یا دو روز قبل هم بیمه تمدید شود مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بیمه بدنه نوعی از بیمه خودرو است که خسارت‌های وارد شده به خودروی بیمه‌گذار را تحت پوشش قرار می‌دهد. خرید بیمه بدنه برای وسیله نقلیه اجباری نیست.

بیمه بدنه دو دسته خسارات اصلی و اضافی را تحت پوشش قرار میدهد. خسارات اصلی شامل واژگونی و سقوط خودرو، برخورد خودرو با اجسام ثابت یا متحرک، آتشسوزی، برخورد صاعقه، انفجار و سرقت کلی هستند.
خطرات اضافی نیز مواردی مانند پاشیده شدن ماده شیمیایی، سرقت جزئی، شکسته شدن شیشه و غیره هستند که میتوانند به صورت جداگانه خریداری شوند.

اگر خودرو به نحوي آسيب ببيند كه مجموع هزينه‌هاي تعمير و تعويض قسمت‌هاي خسارت ديده خودرو از ۷۵ درصد قيمت آن در روز حادثه بيش‌تر باشد و یا حداقل 60 روز پس از سرقت خودرو پیدا نشود، خودرو به کلی از بین رفته تلقی می‌شود.

قاعده نسبی سرمایه بیان می‌کند که اگر خودرو به اندازه کمتر از ارزش واقعی آن بیمه شود، بیمه‌گر در زمان وقوع خسارت به نسبت ارزش بیمه شده و قیمت واقعی آن خسارت را تسویه خواهد نمود و باقی‌مانده ضرر آن به عهده خود فرد خواهد بود.
به طور مثال، اگر خودرویی به اندازه 80 درصد از ارزش واقعی خود بیمه شود، درصورتیکه بخواهد پس از وقع حادثه خسارتی را دریافت کند، شرکت بیمه متعهد است بر اساس قاعده نسبی سرمایه، تنها 80 درصد از خسارت پیش‌آمده را تحت پوشش قرار دهد.

بله، بیمه‌گذار می‌تواند بیمه‌نامه را از هر خودرویی، به خودرو دیگر که به نام خود او و یا همسرش باشد، انتقال دهد و تخفیفات آن را نیز منتقل کند. ولی به خودروی دیگری که به نامش نیست قابل انتقال نمی‌باشد.

در صورتي كه راننده موضوع بيمه‌نامه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهي‌نامه رانندگي باشد، يا گواهي‌نامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهي‌نامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه متناسب نباشد؛ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود ( اتمام اعتبار گواهي‌نامه در حكم بطلان آن نيست).

در صورتی‌که خودروی سرقت شده بعد از دریافت خسارت از شرکت بیمه پیدا شود، خودرو متعلق به شرکت بیمه یا همان بیمه‌گر است. شرکت بیمه بعد از فروش خودرو درصدی از ارزش خودرو که به دلیل فرانشیز، پرداخت آن بر عهده بیمه‌گذار بوده است را به وی باز می‌گرداند.

شرکت بیمه وظیفه دارد حداكثر پانزده روز بعد از تكميل مدارك و توافق طرفين در خصوص ميزان خسارت يا اعلام راي داور مورد تأیید طرفین، هيئت داوری يا دادگاه خسارت را پرداخت كند.
اين مدت برای پرداخت خسارت سرقت، ۶۰ روز است كه از تاريخ اعلام خسارت به شرکت بیمه شروع و پس از سپری شدن اين مدت، در صورت پيدا نشدن خودرو، خسارت وارده با توجه شرايط بيمه‌نامه پرداخت می‌شود. اما در صورت پیدا شدن خودرو پس از پرداخت خسارت سرقت، خودرو به نام شرکت بیمه‌گر خواهد بود.

برای تعیین هویت و اصالت خودرو، تایید سلامت خودرو و ارزش گذاری خودرو می‌باشد.

 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه‌نامه شخص ثالث وسيله نقليه
 • اصل و کپی گواهينامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بيمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکيت خودرو و بنچاق
 • اصل فاکتور هزينه های حمل و نجات وسيله نقليه در صورت غير قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم – داغی قطعات تعويضی با نظر کارشناس ارزياب و رويت سلامت وسيله نقليه
 • اصل و کپی الحاقيه مربوط به پوشش بيمه‌ای ترانزيت به همراه شرايط خصوصی مربوطه
 • برگ کاپيتاژ (خروج و ورود وسيله نقليه از پايانه‌های مرزی)
 • ترجمه رسمی گزارشات پليس بين الملل (اينترپل)
 • تأیيد کنسولگری ايران در کشور محل حادثه وسيله نقليه
 • * خسارت وارد شده به وسیله نقلیه مسبب حادثه (راننده مقصر)
  * خسارت وارد شده به محموله‌های وسیله نقلیه مسبب حادثه
  * خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
  * خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم

  بله؛ بستگی به سقف آن دارد و فقط یک بار در طول مدت بیمه‌نامه.

  فرض کنید زمانی که شما برای ماشین خود بیمه بدنه می‌خرید ارزش خودروی شما 50 میلیون است اما پس از دو ماه ارزش خودروی شما 60 میلیون می‌شود. این پوشش باعث میشه که در صورت خسارت، خسارت شما مطابق با ارزش جدید خودروتان محاسبه شود. این افزایش قیمت تا 20 درصد ارزش اولیه خودرو قابل قبول است.

  مشکلی پیش نمی‌آید. اگر لوازم غیر فابریک شما به سرقت برود موقع پرداخت خسارت، خود نمایندگی قیمت لوازم غیرفابریک شما را در نظر می گیرد

  در بیمه بدنه خودرو، خسارت‌های وارد شده به خودرو در جریان تصادفات، واژگونی، سرقت، انفجار و صاعقه و مواردی از این قبیل، می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد. اما، در کارت طلایی و یا گارنتی ارائه شده از سوی شرکت‌های خودروسازی و یا وارداتی، بازدید‌های دوره‌ای، خرابی قطعات و نیز تعویض برخی قطعات مصرفی تحت پوشش قرار می‌گیرد. بنابراین، هیچ‌یک از خدمات بیمه بدنه خودرو و کارت‌های طلائی و گارانتی، با یکدیگر همپوشانی ندارند.

  بر اساس ماده 15 آیین‌نامه شماره 53 بیمه مرکزی، در موارد زیر، می‌توان بیمه بدنه خودرو را لغو کرد:

  الف – موارد فسخ از طرف بيمه‌گر:
 • در صورتي كه فرد حق بيمه را به موقع نپردازد.
 • در صورت تشديد خطر مگر آن‌كه توافق خاصي بين طرفين صورت گرفته باشد.
 • چنانچه فرد سهواً از اظهار مطالبي خودداري يا اظهارات خلاف واقع بنمايد و مطالب اعلام نشده يا اظهارات خلاف واقع در ارزيابي خطر مؤثر باشد.

 • ب – موارد فسخ از طرف بيمه‌گذار:
 • در صورتي كه خطر موضوع بيمه كاهش يابد و شرکت بیمه حاضر به تخفيف در حق بيمه نشود.
 • در صورتي كه فعاليت شرکت بیمه به هر دليل متوقف شود. در صورتي كه شرکت بیمه بنا به دلايل ديگري متقاضي فسخ بيمه‌نامه باشد، لازم است تا حق بيمه مدت اعتبار بيمه‌نامه را محاسبه کند و باقيمانده حق بيمه را به فرد پرداخت كند.
 • بیمه بدنه کوتاه مدت وجود ندارد. تنها می‎توان بیمه بدنه یک ساله خریداری کرد.

  برای خرید بیمه‌نامه مهمترین مسأله، تخمین درست سرمایه بیمه شده است. در گزارش کارشناس بسیار مهم است که ارزش روز خودرو درست تخمین زده شود.
  از طرفی بسیار مهم است که پوششهای اضافی متناسب با نیازهایتان را خریداری کنید. همچنین مقایسه شرکتهای مختلف به لحاظ قیمت و کیفیت از موارد دیگری است که حتماً باید قبل از خرید انجام شود.
  از طریق مقایسه شرکتهای بیمه در سامانه یوبیم تا حد زیادی متوجه میزان رضایتمندی بیمه‌گذاران از شرکتهای بیمه میشوید و میتوانید خریدی آگاهانه انجام دهید.

  برای خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به بیمه‌نامه قبلی و کارت موتور نیاز است. درصورتی‌که هنوز کارت موتور سیکلت شما صادر نشده است با استفاده از قولنامه هم می‌توانید بیمه موتور سیکلت بخرید.

  بیمه موتور سیکلت کوتاه‌مدت وجود ندارد. فقط می‌توانید بیمه موتور سیکلت 1 ساله خریداری کنید.

  خیر، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چنین پوششی ندارد.

  خیر، فقط به بیمه‌نامه قبلی و کارت موتور یا قولنامه آن نیاز است.

  بله؛ موتورهای گازی هم باید بیمه شخص ثالث داشته باشند.

  حوادث شامل هرسانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که مطابق با شرایط بیمه‌نامه باشد و موتورسیکلت باعث به وجود آمدن این حوادث غیرمترقبه شده باشد.

  به همه کسانی (اشخاص حقیقی یا حقوقی) که توسط موتورسیکلت دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود.
  اشخاص ثالث شامل جنین داخل رحم و همچنین سرنشین‌ موتور نیز می‌شود حتی اگر بیشتر از تعداد نفرات مجاز درج شده بر روی کارت موتورسیکلت باشد.

  منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه‌نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ بیمه حوادث راننده مسئولیت جبران خسارت‌های فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و همچنین شامل پرداخت هزینه های درمان راننده است.

  بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه‌گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه‌نامه باشد، امکان انتقال تخفیف‌ها به موتور جدید وجود دارد.

  با توجه به این که در مدارک لازم برای پرداخت خسارت داشتن گواهی‌نامه رانندگی متناسب با نوع کاربری اتومبیل قید شده است امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.

  موارد زیادی می‌تواند تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار گیرد مانند خانه، مغازه، کارگاه، کارخانه، دام، ماشین و وسایل نقلیه و ... بیمه‌نامه عمومی آتش‌سوزی انسان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

  در بیمه آتش سوزی، مانند بیمه نامه شخص ثالث و بیمه بدنه، تخفیف عدم خسارت وجود ندارد. اما شرکت‌های بیمه بر اساس برخی از شرایط رقابتی، تخفیف‌هایی را برای بیمه گذار قائل می‌شوند. برخی از شرکت‌ها، تخفیف 20 تا 40 درصدی را برای بیمه گذارانی که از آن‌ها بیمه نامه عمر خریداری کرده‌اند قائل می‌شوند. یا برخی دیگر، به تمام کسانی که بیمه عمر این شرکت را دارند، بیمه آتش سوزی هدیه می‌دهند. علاوه بر این، گروهی از شرکت‌ها، تخفیف‌های را برای اعضای سازمان نظام پزشکی و نظام مهندسی لحاظ می‌کنند. اما نکته دیگر آن است که شرکت‌های بیمه برای ارائه قیمت‌های رقابتی، بعضا تخفیف‌های 50 درصدی را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند.

  خطرهای اصلی: آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار

  در بیمه‌نامه ساختمان مسکونی، بنای ساختمان و لوازم منزل می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند. همچنین فرد می‌تواند به صورت جداگانه تنها لوازم منزل یا تنها بنای ساختمان خود را بیمه کند.

  بسته به بیمه‌نامه می‌توان ساختمان و اثاث منزل را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داد؛ اگر در بیمه‌نامه فقط اثاثیه درج شده باشد تنها خسارت اثاثیه پرداخت می‌شود، اگر ساختمان و اثاثیه درج شده باشد خسارت هر دو پرداخت می‌شود، با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید دامنه پوشش اموال خود را بیشتر کنید.

  در صورتیکه در زمان خرید بیمه آتش سوزی، سرمایه مورد بیمه کمتر از مقدار واقعی اعلام شود، پرداخت خسارت بر اساس قاعده نسبی سرمایه خواهد بود؛ یعنی، میزان مبلغ خسارت پرداختی نسبت به مقدار واقعی خسارت، برابر خواهد بود با سرمایه بیمه شده نسبت به ارزش واقعی سرمایه

  نرخ بیمه آتش سوزی در شرکت‌های بیمه، متفاوت است. در برخی از شرکت‌ها، شرایط ارائه برخی از پوشش‌ها مانند پوشش سرقت بسایر متغیر است و باعث می‌شود تا با استفاده از این پوشش، حق بیمه بسیار بالا برود. علاوه بر این، عواملی مانند نوع سازه (اسکلت فلزی و یا بتونی) و یا نوع ساختمان (ویلایی، آپارتمان یا مجتمع مسکونی با تعداد واحد بالای بیمه) می‌تواند در حق بیمه آتش سوزی مؤثر باشد.

  شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی در ‌شرایط بیمه ‌نامه مشخص ‌می‌شود؛ معمولا مدت بیمه آتش‌سوزی یکسال است، برای زمان‌های کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

  در بعضی مشاغل، به دلیل ماهیت شغل از کوره‌های ذوب استفاده میکنند؛ آتش موجود در این کوره ها را اصطلاحا آتش در محدوده كنترل شده می‌نامند. طبق ماده 34 شرایط عمومی ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی آتش در محدوده كنترل تحت پوشش نمی‌باشد مگر اینكه صریحا در بیمه‌نامه قید شده باشد.

  خطرات زیر خارج از تعهد بیمه‌گر است؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه‌نامه قید شده باشد:
 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات انتظامی و نظامی
 • زمین‌لرزه، آتش‌فشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه‌ها، حریق زیرزمینی (در اثر نشر گازهای زیرزمینی و ...) و یا بلایای آسمانی (مانند ریزش شهاب‌سنگ و ...)
 • انفجار مواد منفجر همانند دینامیت، تی ان تی و باروت
 • فعل و انفعالات هسته‌ای
 • مسکوکات، پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات، مروارید و سنگ‌های قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی نیز تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی نیستند، مگر آنکه در بیمه‌نامه قید شده باشد.
 • در بیمه‌نامه‌ها، اصلی وجود دارد به نام اصل غرامت و براساس این اصل، بیمه نباید برای بیمه‌گذار سودآور باشد؛ یعنی دریافت خسارت نباید بیمه‌گذار را در وضعیت بهتری نسبت به قبل از حادثه قرار دهد، بنابراین بیمه مضاعف (بیمه نمودن یک محل مشخص در برابر خطرات معین نزد دو یا چند شرکت بیمه) امکان پذیر نیست.

  بله. بعضی از شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه آتش‌سوزی کوتاه‌مدت نیز ارائه می‌دهند. البته هزینه آن‌ها در مقایسه با بیمه یک‌ساله یا بلندمدت به‌صرفه نیست.
  اما برای بیمه‌نامه با زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

  تحت شرایط معمولی خیر اما تحت شرایط بیمه‌نامه جایگزینی این امکان وجود دارد که البته تنها برای مراکز صنعتی کاربرد دارد و ساختمان‌های مسکونی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

  در خرید بیمه آتش‌سوزی منظور از ارزش بنا هزینه لازم برای ساخت یک متر مربع از بنا ضرب در متراژ بنا است. ارزش زمین در سرمایه بیمه‌شده منظور نمی‌گردد چرا که بعد از حادثه آتش‌سوزی زمین از بین نمی‌رود.

  برای صدور بیمه آتش‌سوزی در دو حالت کارشناس اعزام نمی‌شود. یکی این‌که ارزش بنا کمتر یک میلیون و نیم بر متر مربع باشد و دوم این‌که ارزش لوازم منزل کمتر از 70% ارزش کلی بنا باشد.

  باید مراتب را بلافاصله به بیمه‌گر اطلاع داده تا در صورت بازدید از محل جدید و قبلی، طی الحاقی نشانی محل مورد بیمه در بیمه‌نامه را عوض کرده و نشانی جدید را به عنوان محل مورد بیمه قید نماید.
  لازم است بدانید که هرگونه تغییری در بیمه‌نامه مانند افزایش سرمایه، تغییر نشانی، تغییر بیمه‌گذار، کم یا زیاد شدن اموال و تغییر فعالیت باید به بیمه‌گر اطلاع داده شود؛ تا آن را با الحاقیه تایید نماید، در غیر این صورت بروز حادثه بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت تمامی یا قسمتی از خسارت خودداری نماید.

  قرارداد شرکت گاز مربوط به بیمه‌های مسئولیت است؛ بنابراین اگر علت حادثه غیر از گاز باشد خسارت پرداخت نخواهد شد. علاوه بر آن قرارداد بیمه مسئولیت شرکت گاز دارای سقف تعهد معینی است و اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهدات آن بیمه‌نامه باشد، غرامت آن تا سقف قرارداد پرداخت خواهد شد، و باقی آن را پوشش نخواهد داد.

  در صورتی که شرکت بیمه به این موضوع شک کند که خسارت وارد شده عمدی بوده است پرداخت خسارت ممکن است تا چند سال طول بکشد. در صورت اثبات عمدی بودن حادثه آتش‌سوزی نه تنها هیچ هزینه‌ای بابت خسارت وارده پرداخت نمی‌شود بلکه شخص مورد پیگیری قانونی نیز قرار می‌گیرد.

  شما باید با توجه به شرایط و ریسک‌های مورد بیمه خود، پوشش‌های اضافی متناسب را خریداری کنید. برای مثال اگر مکان مورد بیمه در منطقه‌ای خشک و گرمسیر است لزومی ندارد برای آن پوشش اضافی خرابی ناشی از برف و باران را خریداری کنید؛ یا اگر مورد بیمه به فرودگاه نزدیک نیست خرید پوشش اضافی سقوط هواپیما بیهوده است.

  فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود.

  بیمه آتش‌سوزی خودروهای داخل پارکینگ را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

  انباری و پارکینگ در بیمه آتش‌سوزی به‌عنوان مشاعات محسوب می‌شود. اما فقط محل انباری و پارکینگ نه وسایلی که درون آن‌ها قرار گرفته است. در ضمن آسانسور نیز تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد.

  برای انتخاب سرقت مربوط به شکست حرز باید خانه مورد نظرتان دارای حفاظ پایین و بالای پشت بام، نگهبان، درب ضد سرقت و دوربین مدار بسته باشد. اگر یک یا دو مورد وجود نداشته باشد به نظر کارشناسی بستگی دارد که از خانه بازدید می‌کند.

  توصیه‌های ایمنی باعث افزایش ایمنی محل مورد بیمه و کاهش ریسک و ضریب خسارت می‌شود؛ درصورتی‌که بیمه‌گذار توصیه‌های ایمنی را انجام ندهد و اثبات شود علت حادثه و بروز خسارت عدم رعایت توصیه‌های ایمنی توسط بیمه‌گذار بوده است، بیمه گر مطابق ماده ۲۷ شرایط عمومی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی می‌تواند از پرداخت تمام یا بخشی از خسارت به دلیل بی احتیاطی بیمه‌گذار خودداری نماید.

  در این صورت هیئت کارشناسی سه نفره تشکیل خواهد شد که یک نفر نماینده بیمه‌گر و دیگری نماینده بیمه‌گذار خواهد بود و کارشناسان منتخب به اتفاق نسبت به تعیین کارشناس سوم اقدام خواهند نمود و این هیئت کارشناسی نسبت به حل و فصل موضوع اقدام خواهند نمود.