نحوه محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو بررسی عوامل موثر بر آن

نحوه محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو بررسی عوامل موثر بر آن

بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث برای مالکان خودرو اجباری نیست ولی داشتن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در واقع می توان گفت مکملی برای بیمه شخص ثالث است.

بیمه بدنه در میان مالکان خودرو از اهمیت کمتری نسبت به بیمه شخص ثالث برخوردار است و از دلایل آن می توان به اجباری نبودن و قیمت نسبتا بالای آن اشاره کرد.

اما در ادامه این مقاله بر خلاف نظر بیشتر رانندگان خودرو به اهمیت بسیار بالای این بیمه نامه برای خودرو و بررسی نحوه قیمت گذاری و عوامل موثر بر آن خواهیم پرداخت پس در ادامه همراه ما باشید.

بیمه بدنه خودرو چرا مهم است

برای پی بردن به اهمیت بیمه بدنه خودرو باید پوشش‌ها و مزایای این بیمه نامه را مورد بررسی قرار بگیرد.

مثلا به نسبت مبلغی که برای این بیمه نامه پرداخت می شود در موقع حادثه چقدر خسارت دریافت خواهد شد و چگونه از شما پشتیبانی خواهد کرد و با توجه به آن می توان دریافت که آیا این خرید منطقی هست یا خیر.

بیمه بدنه در هنگام تصادفات هم از خودرو مقصر هم در مواقعی که به خودرو بیمه گذار خسارت وارد شود حمایت خواهد کرد.

بیمه بدنه دارای چند پوشش اصلی است و پوشش‌های اضافه دیگری نیز دارد که بیمه‌گذار با توجه به نیاز خود می‌تواند آن‌ها را نیز در زمان خرید انتخاب کند.

پوشش های بیمه بدنه که در قیمت نهایی این بیمه نامه تاثیر خواهد داشت

پوشش های بیمه بدنه دو نوع است: پوشش های اصلی و پوشش های اضافی

پوشش های اصلی بیمه بدنه

 • آتش سوزی و انفجار خودرو
 • سرقت کلی خودرو
 • پرداخت خسارات ناشی از تصادف خودرو با اجسام ثابت یا متحرک دیگر و به عکس
 • واژگونی و سقوط خودرو

پوشش های اضافی بیمه بدنه که برای استفاده هرچه بهتر بیمه گذار از این بیمه نامه در نظر گرفته شده است

 • خسارت ناشی از سرقت جزیی خودرو که شامل لوازم و قطعات آن می‌شود.
 • خسارات ناشی از پاشیده شده رنگ، مواد اسیدی و شیمیایی
 • پوشش خساراتی که در اثر حمل مواد اسیدی یا مواد منفجره به خودرو وارد می‌شود، در صورتیکه خودرو برای این حمل این مواد استفاده شده و یا برای بیمه بدنه آن با شرکت بیمه توافق حاصل شده باشد.
 • پوشش خسارات واردشده در اثر بلایای طبیعی ماند سیل یا زلزله یا…
 • پوشش ترانزیت که به وسیله آن می‌توان خساراتی که در خارج از کشور به خودرو وارد می‌شود را نیز تحت پوشش بیمه بدنه قرارداد زیرا بیمه بدنه در حالت عادی تنها در داخل کشور معتبر است.
 • خسارت ناشی از نوسانات قیمت خودرو در بازار. یعنی اگر در اثر حوادثی که تحت پوشش بیمه‌نامه باشد، قیمت خودرو افت پیدا کند، به وسیله این پوشش می‌توان کاهش ارزش آن را جبران نمود.
 • پوشش شکست شیشه که مفهوم آن معمولاً برای بیمه‌گذار چندان روشن نیست. این بیمه خسارات ناشی از شکسته شدن شیشه‌های خودرو در اثر عوامل جوی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب که هزینه رفت‌وآمد بیمه‌گذار در زمانی که خودروی وی به خاطر حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه قابل استفاده نیست.
 • در صورتی که بیمه‌گذار برای مدتی و به خاطر حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه نتواند از خودروی خود استفاده کند، اگر در این مدت خسارتی متوجه خودرو شود، توسط این بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد.
بیمه بدنه

عواملی که بر قیمت نهایی و محاسبه بیمه بدنه تاثیر خواهد داشت

دو عامل موثر بر قیمت نهایی بیمه بدنه یکی مشخصات و نوع خودرو است و دیگری شرایط بیمه بدنه مانند تعداد و کیفیت پوشش‌های بیمه نامه. این دو عامل می توانند باعث افزایش یا کاهش قیمت نهایی بیمه بدنه شوند.

بیشتر بخوانید: بیمه بدنه | بررسی کامل بیمه بدنه و تخفیفات آن در شرکت های مختلف بیمه

تاثیرات مشخصات خودرو بر نحوه محاسبه بیمه بدنه

مشخصات خودرو که بر قیمت و نحوه محاسبه بیمه بدنه تاثیر گذار است عبارتند از:

نوع خودرو: در میزان حق بیمه بدنه تاثیرگذار است. طبیعی است که خودروهای گران قیمت و وارداتی نرخ بیمه‌نامه بیشتری نسبت به خودروهای ارزان قیمت دارند. میزان خسارت واردشده به یک خودروی گران قیمت، حتی خسارت‌های جزیی نیز مقدار قابل توجهی است.

مدل خودرو: مدل‌های مختلف از یک نوع خودرو نیز بر نحوه محاسبه بیمه بدنه آن تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال قیمت بیمه بدنه در انواع مختلف از بنز مدل C یکسان نیست.

سال ساخت: سال ساخت خودرو باعث تغییر قیمت بیمه بدنه می‌شود. قیمت بیمه‌نامه در خودروهای صفر کیلومتر کمتر از خودروهای کارکرده است. هرچه خودرو قدیمی‌تر باشد نرخ بیمه بدنه نیز برای آن بیشتر است.

ارزش روز خودرو: قیمت روز خودرو یعنی قیمتی که خودرو در آن تاریخ در بازار خرید و فروش می‌شود. برای خرید بیمه بدنه، بیمه‌گذار باید قیمت روز خودرو را اعلام کند و این قیمت بر نحوه محاسبه بیمه بدنه تاثیر می‌گذارد. اگر قیمت خودرو کمتر از ارزش روز خودرو وارد شود، در زمان حادثه، شرکت بیمه خسارت واردشده را تنها بر اساس ارزش اعلام شده پرداخت می‌کند و نسبت به ارزش واقعی خودرو تعهدی ندارد و خسارت بیشتری نمی‌پردازد. در صورتی که قیمت خودرو بیشتر از ارزش خودرو وارد شود، شرکت بیمه تنها مطابق با ارزش روز خودرو خسارت پرداخت می‌کند.

تاثیر پوشش‌ها بر نحوه محاسبه بیمه بدنه

همانطور که در بالا بطور کامل پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه بدنه را توضیح دادم این پوشش‌ها و سطح تعهدات آن‌ها در نحوه محاسبه بیمه بدنه تاثیر داشته و هرچه تعداد پوشش‌ها بیشتر شود و یا سطح کیفیت و تعهدات آن‌ها بیشتر باشد، نرخ بیمه بدنه نیز افزایش پیدا می‌کند.

سایر عواملی که در نحوه محاسبه بیمه بدنه تاثیر گذار هستند

موارد دیگری به غیر از دو عامل مهمی که به آن پرداختیم وجود دارند که باعث می‌شوند نرخ بیمه بدنه کاهش یا افزایش یابد که عبارتند از:

 • ارزش لوازم غیر فابریک خودرو که توسط بیمه‌گذار اعلام می‌شود
 • میزان تخفیف عدم خسارت نیز بر نحوه محاسبه بیمه بدنه اثر می‌گذارد. هرچه میزان تخفیف عدم خسارت بیمه‌گذار بیشتر باشد نرخ بیمه‌نامه وی کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: بررسی شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف و مراحل و مدارک لازم برای دریافت آن

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *