بیمه شخص ثالث | بررسی تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث و سقف پرداختی آن

بر اساس قانون، بیمه شخص ثالث در حوادثی اتفاق می افتد مکلف است است هم حوادث مالی و هم حوادث جانی را پوشش دهد و خسارت وارده را طبق قانون بپردازد.

میزان پوشش های بیمه نامه ثالث بر اساس دیه هر سال تعیین می‌شود. ابتدای هر سال قوه قضائیه میزان دیه ماه عادی و ماه حرام را مشخص می‌کند. برای سال ۱۳۹۸ میزان دیه  اعلامی برای ماه حرام ۳۶۰ میلیون تومان و برای ماه های عادی ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد

در ادامه این مطلب تعهدات مالی بیمه شخص ثالث را که وظیفه پرداخت خسارت های مالی به اشخاص ثالث را به عهده دارد مورد بررسی قرار می دهیم.

تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث

تمامی خسارت های مالی که به اموال اشخاص ثالث به سبب حوادثی که تحت پوشش بیمه بیمه باشند بر عهده بیمه شخص ثالث می باشد

حداقل میزان تعهدات مالی بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود.

بر همین اساس حداقل میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ برای همه شرکت‌های بیمه قیمت پایه ۹ میلیون تومان می‌باشد.

بیمه گذار می تواند به انتخاب خود میزان تعهدات مالی مختلفی را برای بیمه ثالث خود خریداری نماید. 

حداقل مبلغ تعهدات مالی ۹ میلیون تومان و حداکثر ۱۸۰ میلیون تومان می باشد که البته حداکثر پوشش در شرکت های مختلف با هم تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث | بررسی راه های تشخیص بیمه نامه معتبر و با اصالت از بیمه نامه های تقلبی

چرا باید تعهدات مالی بالا تری در هنگام خرید بیمه شخص ثالث انتخاب کنیم؟

با افزایش روز افزون تعداد خودروها و افزایش سر سام آور تعداد تصادفات و حوادث رانندگی که خسارات مالی و جانی ناراحت کننده‌ای را به همراه دارند، بیشتر از هر زمانی داشتن پوشش‌های کامل بیمه شخص ثالث الزامی می باشد.

همچنین افزایش بسیار زیاد قیمت خودرو در کشور طی یکی دو سال اخیر می تواند دلیل دیگر بر الزام آور بودن خرید بیمه ثالث با تعهدات بالاتر باشد. البته توصیه می شود در کنار بیمه شخص ثالث برای پوشش این مورد بیمه بدنه نیز خریداری شود که بسیار کاربردی می باشد.

بیمه شخص ثالث

اگر خسارت مالی پیش آمده از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث بیشتر باشد راه حل چیست؟

ممکن است که خودروی شما با یک ماشین گران قیمت و لوکس تصادف کرده و خسارت چند صد میلیون تومانی برای شما اتفاق افتاده باشد، در این زمان چه باید بکنیم؟! تصادف با ماشین‌هایی که ارزش آن‌ها بیشتر از نصف دیه مرد مسلمان باشد قانون خودروی نامتعارف برقرار می‌باشد.

با توجه به قانون خودروی نا متعارف، در تصادف با خودروهایی که ارزش روز آن‌ها در زمان حادثه بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشد میزان خسارت بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌باشد:

قیمت روز گرانترین خودروی متعارف تقسیم بر قیمت خودروی زیان دیده نا متعارف ضرب در خسارت مالی وارده مساوی ست با میزان تعهد مسبب حادثه

بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث | برابری دیه زن و مرد در قانون جدید بیمه شخص ثالث

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *