بررسی کامل مزایای بیمه آتش سوزی و مهمترین نکاتی که باید از این بیمه نامه بدانید

بررسی کامل مزایای بیمه آتش سوزی و مهمترین نکاتی که باید از این بیمه نامه بدانید

بیمه آتش سوزی خسارت های ناشی از آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه و خطرات اضافی (سیل،زلزله و …) به اموال منقول و غیر منقول اعم از ساختمان مسکونی ، اداری،تجاری ، انبارهای عمومی و اختصاصی و موجودی مواد اولیه و محصول و همچنین ساختمان ، ماشین آلات و کالای در جریان ساخت کارگاهها، مراکز صنعتی و غیر صنعتی  را تحت پوشش قرار می دهد.

نکته: در بیمه آتش سوزی به طور کلی خسارت های جانی پوشش داده نمی شود به غیر از مواردی که از طرح‌‌ های ویژه بیمه آتش سوزی می باشد.

متاسفانه امروزه درصد بالایی از مردم نسبت به مزایا و خدماتی که بیمه آتش سوزی می تواند به آنها ارائه دهد آشنایی کافی ندارند و شاید همین شناخت پایین نسبت به این بیمه نامه باعث شده بسیاری از آنها بیمه آتش سوزی را بیمه ای مهم و الزامی قلمداد نکنند به همین منظور در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل مزایای این بیمه نامه بپردازیم. با یوبیم همراه باشید.

خرید بیمه آتش سوزی

مزایای بیمه آتش سوزی

به نظر می رسد امروزه خرید بیمه آتش سوز با توجه به بافت های قدیمی شهرها بخصوص در شهر های بزرگ و کلان شهرها و همچنین نبود نظارت کافی بر ساخت و سازهای جدید امر است انکار ناپذیر.

۱- شاید اولین مزیت بیمه آتش سوزی پایین بودن قیمت آن است

مواردی که برای محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی در نظر می گیرند شامل متراژ زیر بنای ساختمان بعلاوه هزینه ساخت هر متر مربع از ساختمان، ارزش اثاثیه و پوشش‌های اضافی انتخاب شده می باشد.

در کل می‌توان گفت که قیمت این بیمه آتش سوزی به نسبت سایر بیمه‌ها و با توجه به پوشش‌های آن، قیمت بسیار مناسبی است و شما با پرداخت هزینه ای ناچیز می‌توانید جبران خسارت‌های را که در صورت وقوع آتش سوزی به بار می‌آید، به شرکت بیمه واگذار کنید.

به عنوان مثال برای خانه ای ۱۰۰ متری با ارزش اثاثیه ۱۰۰ میلیون تومان،‌ می‌توان با قیمتی در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان بیمه آتش سوزی خریداری کنید و در صورتی که بخواهید پوشش‌های اضافی مثل زلزله و سیل را به بیمه‌نامه خود اضافه کنید، هزینه ای نه چندان زیاد به قیمت بیمه آتش سوزی شما اضافه می‌شود.

۲- بیمه آتش سوزی و خطرات اضافی یا تبعی مورد پوشش

پوشش های اصلی بیمه آتش سوزی شامل: آتش سوزی، صاعقه و انفجار می باشد ولی با خرید این بیمه نامه می توانید پوشش های دیگر علاوه بر پوشش های اصلی به آن اضافه کرد که در ادامه به آن اشاره شده است.

  • زلزله
  • سیل و طغیان آب
  • طوفان و تندباد
  • ضایعات ناشی از برف و باران
  • ترکیدگی لوله آب
  • سرقت با شکست حرز
  • شکست شیشه
  • سقوط هواپیما و هلیکو پتر یا قطعات آنها
  • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

با خرید بیمه آتش سوزی ساختمان شما در برابر سه پوشش اصلی بیمه می شود و در صورت نیاز شما می توانید هر کدام یا تمام پوشش های اضافی که در بالا به آن اشاره شد را انتخاب و به بیمه اصلی اضافه کنید.

۳- خرید بیمه آتش سوزی برای اثاثیه منزل

مزایای بیمه آتش سوزی

یکی دیگر از مزایای خوب بیمه آتش سوزی بیمه برای اثاثیه منزل می باشد یعنی شما می توانید به صورت جداگانه اثاثیه منزل مسکونی خود را بیمه کنید.

این قابلیت بیشتر برای کسانی که مستاجر هستند می تواند بسیار کارامد باشد در واقع شما‌ می‌توانید با پرداخت مبلغی بسیار کم، برای اثاثیه خود بیمه آتش سوزی تهیه کنید، بدون اینکه نیاز باشد برای ساختمان هم بیمه بخرید.

۴- بیمه آتش سوزی مختص آپارتمان‌ها

در زندگی های شهری و مخصوصا در آپارتمان ها که نوعا تراکم جمعیت وجود دارد، همواره این نگرانی مشاهده می شود که مبادا از سوی همسایگان اتفاقات یا حوادثی رخ دهد که دامنه آن همه ساکنان یک مجموعه ساختمانی را در برگیرد.

برای رفع نگرانی در این مورد شما می توانید برای منزل خود و جدای از سایر واحدها، بیمه آتش سوزی تهیه کنید.

البته طبق ماده ۱۴ قانون تملک آپارتمان ها، مدیر ساختمان که از سوی مالکان برای اداره امور مجموعه ساختمان انتخاب می شود و کتبا یا عملا این مسئولیت را می پذیرد، مسئولیت دارد کل ساختمان را در مقابل حادثه آتش سوزی نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه کند.

۵- بیمه آتش سوزی واحد های صنعتی، غیر صنعتی و انبارها

یکی دیگر از مزایای بیمه آتش سوزی این است که این بیمه فقط مختص به واحدهای مسکونی نیست و برای واحدهای صنعتی و غیر صنعتی هم‌ می‌توان بیمه آتش سوزی تهیه کرد.

– بیمه آتش سوزی واحدهای صنعتی

بیمه آتش سوزی صنعتی ، ساختمان ، تاسیسات ، ماشین آلات و موجودی انبار و یا کالای در جریان ساخت  واحدهای صنعتی را تحت پوشش قرار می دهد .

– بیمه آتش سوزی واحدهای غیر صنعتی و انبارها

این بیمه نامه ساختمان ، تاسیسات و موجودی مربوط به کلیه واحدهای تجاری ، اداری ، خدماتی عمومی ، فرهنگی ، صنفی و درمانی را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بیمه آتش سوزی | بیمه آتش سوزی چیست و چه مواردی را پوشش می دهد؟

۶- شرایط طرح های ویژه در بیمه آتش سوزی

به صورت کلی پوشش‌هایی که شرکت‌های بیمه در بیمه آتش سوزی ارائه می‌دهند یکسان است اما در سال‌های اخیر برخی از این شرکت‌ها به منظور ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، طرح‌های ویژه بیمه آتش سوزی را عرضه کرده اند که با استفاده از پوشش‌های موجود در این طرح‌ها شما می‌توانید بیمه‌نامه بهتر و کامل‌تری داشته باشید.

برخی از شرکت‌های ارائه دهنده طرح‌های ویژه بیمه آتش سوزی شامل بیمه ایران، بیمه سامان، بیمه معلم، بیمه البرز و …است.

بیمه آتش سوزی ایران

بیمه ایران یکی از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه آتش سوزی است که طبق سالنامه آماری بیمه مرکزی در سال ۹۶، بیشترین فروش این بیمه را در بین سایر شرکت‌ها داشته است.

بیمه ایران در طرح ویژه خود با عنوان طرح حامی خانه و خانواده، علاوه بر پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه آتش سوزی، پوشش مسئولیت مالی یا جانی در برابر همسایگان، پوشش هزینه اسکان موقت و اجاره، پوشش جبران خسارت مالی اتومبیل داخل پارکینگ، پوشش فوت و نقص عضو اعضای خانواده، پوشش هزینه پزشکی اعضای خانواده، پوشش هزینه معیشت در صورت حادثه، پوشش نوسانات برق

بیمه آتش سوزی معلم

بیمه معلم هم با هدف افزایش رضایت مشتریان خود طرح‌های ویژه ای در زمینه بیمه آتش سوزی ارائه کرده است که می‌توان گفت کاملترین این طرح‌ها «طرح آرامش خانواده» است.

در طرح آرامش خانواده بیمه معلم علاوه بر پوشش‌های اصلی و اضافی، پوشش مسئولیت مالی یا جانی در برابر همسایگان، پوشش هزینه اسکان موقت و اجاره، پوشش جبران خسارت مالی اتومبیل داخل پارکینگ، پوشش فوت و نقص عضو اعضای خانواده، پوشش هزینه پزشکی اعضای خانواده، پوشش هزینه معیشت در صورت حادثه ارائه می‌شود.

بیمه آتش سوزی سامان

یکی دیگر از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارائه بیمه آتش سوزی، بیمه سامان است که در طرح ویژه خود با عنوان «طرح خانه امن» پوشش‌های کاملی را عرضه کرده است.

پوشش‌های ویژه طرح خانه امن سامان، علاوه بر پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه‌نامه آتش سوزی شامل پوشش مسئولیت مالی یا جانی در برابر همسایگان، پوشش هزینه اسکان موقت و اجاره، پوشش فوت و نقص عضو اعضای خانواده و همچنین پوشش هزینه پزشکی اعضای خانواده است.

بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث | نکات مهمی که باید در هنگام خرید بیمه شخص ثالث به آن توجه کرد بیشتر بخوانید:

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *