بیمه شخص ثالث | بررسی راه های تشخیص بیمه نامه معتبر و با اصالت از بیمه نامه های تقلبی

بیمه شخص ثالث | بررسی راه های تشخیص بیمه نامه معتبر و با اصالت از بیمه نامه های تقلبی

با توجه به اجباری بودن و قیمت نسبتا بالای بیمه شخص ثالث و همچنین به شدت رقابتی شدن فروش این بیمه نامه در میان عاملان فروش بیمه ثالث، برخی از سود جویان با ارائه قیمت های وسوسه کننده و بسیار پایین به بیمه گذاران که به احتمال فراوان با هدف کلاه برداری خواهد بود آنها را وادار به خرید خواهند کرد.

این افراد سودجو با ارائه قیمت های غیرواقعی اقدام به صدور بیمه نامه جعلی برای افراد می کنند . این افراد در ابتدا مبلغ حق بیمه را از متقاضی دریافت می کنند و در ادامه یک بیمه نامه ساختگی به شما تحویل می دهند . حتی در برخی موارد ، بیمه نامه ای هم در کار نیست !

این در حالی است که قیمت بیمه شخص ثالث تقریبا در تمامی شرکتها یکسان و یا با اندکی اختلاف نسبت به هم خواهد بود.

البته ناگفته نماند برخی از عاملان فروش واقعی برای جذب بیمه گذاران تخفیفاتی را برای آنها در نظر می گیرند در این صورت بهتر است هم قیمت تمام شده بیمه نامه هم درصد تخفیف مجاز برای مشتری مشخص باشد و این متفاوت خواهد بود با پیشنهاد قیمت های وسوسه کننده و غیر واقعی که هدفی جز سو استاده در پشت آن نیست.

شاید افرادی که هدف این سود جویان قرار گرفته اند تا زمانی که قصد تمدید بیمه نامه یا دریافت خسارت از بیمه را نداشته باشند ، متوجه ساختگی و جعلی بودن بیمه نامه خود نشوند.

بیشتر بخوانید: بیمه بدنه | بررسی کامل بیمه بدنه و تخفیفات آن در شرکت های مختلف بیمه

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم پس از شما دعوت می کنیم در ادامه همراه یوبیم باشید.

روش های خرید بیمه شخص ثالث

در گذشته بیمه گذاران فقط به یک روش می توانستند اقدام به خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه نامه دیگری نمایند ولی امروزه با ورود فناوری های جدید به تمام سطوح تحولات بزرگی را ایجاد کرده اند صنعت بیمه نیز به تازگی شاهد ورود دنیای فناوری هرچند کوچک به بدنه خود می باشد.

این موضوع باعث شده است که خریدان علاوه بر رو ش های سنتی می توانند به صورت آنلاین و با کمتر از چند دقیقه اقدام به خرید بیمه نامه نمایند و آن را درب منزل دریافت کنند.

اما بپردازیم به اصل موضوع یعنی اقداماتی که باید بعد از خرید بیمه نامه انجام دهید که از اصالت بیمه نامه خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار دو راه پیش روی شما قرار می گیرد :

۱- بررسی فیزیکی بیمه نامه برای اطمینان از اصالت بیمه شخص ثالث خود

  • اولین نکته ای باید به آن توجه کنید وجود مهر و امضای نمایندگی بر روی بیمه نامه
  • مورد بعدی که از اهمیت بسیار بالایی بر خور دار است ، کد یکتا بیمه نامه شخص ثالث خودرو می باشد این کد از اواسط سال ۹۶ به هر بیمه نامه شخص ثالث اختصاص یافت بیمه نامه شخص ثالث بدون کد یکتا فاقد اعتبار است.
  • نکته مهم دیگر ، بررسی اصالت کوپن بیمه نامه می باشد در گذشته می بایست کوپن تخفیف بیمه نامه هم بررسی میشد ، اما از آغاز سال ۹۷ کوپن تخفیف از بیمه نامه ها حذف شد و جای خود را به بارکد داد. باید از درج شدن آن بر روی بیمه نامه خود اطمینان حاصل کنید می توانید با گوشی هوشمند خود آنرا اسکن کنید.

در واقع کد یکتا بیمه شخص ثالث می‌تواند کمکی در جهت کنترل عدم  خسارت و پیشگیری از تقلب و رقابت ناسالم می‌باشد.

بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث | نکات مهمی که باید در هنگام خرید بیمه شخص ثالث به آن توجه کرد

۲- استعلام از سامانه سنهاب بیمه مرکزی

یکی دیگر از روش های تایید اصالت بیمه نامه شخص ثالث ، مراجعه به سامانه سنهاب بیمه مرکزی میباشد.

شما با مراجعه به این سامانه ، مطابق تصویر زیر با وارد کردن اطلاعات خواسته شده ، می توانید از اصالت بیمه نامه خود باخبر شوید.

سامانه سنهاب

پس از ورود اطلاعات (شماره بیمه گر ، شماره بیمه نامه و یا کد یکتا بیمه نامه در صورت صحت اطلاعات و اصالت بیمه نامه) در این سامانه ،  صفحه ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد .

بیمه شخص ثالث

البته این موضوع راه حل ساده تری نیز دارد و آن ارسال پیامک به سامانه سنهاب با شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ جهت تایید اصالت بیمه نامه خود.

شما می توانید با ارسال کد یکتای بیمه نامه یا شماره بیمه نامه همراه با کد ملی صاحب بیمه نامه به سر شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ ، از اصالت بیمه نامه شخص ثالث خود با خبر شوید.

بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث | شرایط و چگونگی خرید قسطی بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *