بیمه عمر | بررسی مواردی که هنگام خرید بیمه عمر باید بیشتر به آن توجه کرد

بیمه عمر | بررسی مواردی که هنگام خرید بیمه عمر باید بیشتر به آن توجه کرد

در شرکت های مختلف ارائه کننده بیمه عمر پوشش های را که ارائه می دهند با هم متفاوت است. لذا توصیه می شود که قبل از استعلام، بهتر است نسبت به پوشش های مختلف آن توجه داشته باشید.

سپس نیازهای خود را شناسایی کرده و آنها را اولویت بندی نمایید وبا آگاهی کامل و متناسب با اولویت های خود بهترین بیمه را انتخاب و خریداری کنید.

بیمه عمر چیست؟

قبل از توضیح هر چیز بهتر است با بیمه عمر آشنا شویم.

بیمه عمر و سرمایه گذاری از ترکیب دو بخش پوشش های بیمه ای و قسمت خدمات سرمایه گذاری تشکیل شده است . که به شرح این دو قسمت به صورت مجزا میپردازیم : 

بخش پوشش های بیمه ای : 

در این قسمت ، ابتدا شخص ، مبلغی تعین می کند که این مبلغ در صورت فوت وی به هر علت حتی فوت طبیعی ، فوت بر اثر بیماری ، حادثه ، زلزله ، تصادف رانندگی و … به بازماندگان پرداخت می شود .

این مبلغ در سریعترین زمان و بدون نیاز به تبعیت از قانون انحصار وراثت و مالیات بر ارث و … پرداخت میشود .

خدمات سرمایه گذاری :

در بیمه عمر و سرمایه گذاری علاوه بر اینکه پوشش های بیمه ای از پرداخت اولین قسط حق بیمه شروع میشوند ، از همان ابتدا نیز بر پس انداز هایی که توسط بیمه گذاران به عنوان قسط حق بیمه پرداخت می شود

سود تضمینی ، به صورت بهره مرکب و روزشمار تعلق میگیرد و پس از پایان دوره بیمه نامه ( که به دلخواه شما میتواند بین ۵ الی ۳۰ سال باشد ) کل مبلغ پس انداز شده به همراه سود بهره مرکب آن به بیمه گذار پرداخت میشود

( به زبان ساده کل پولی که از ابتدا تا انتها جمع شده + سود بهره مرکب و روز شمار آن !) در حقیقت این سرمایه گذاری حاصل جمع آوری پس انداز های ماست با این تفاوت که به این پس اندازها از ابتدای سرمایه گذاری سود ویژه تعلق میگیرد .

راهنمای استعلام و خرید بیمه عمر:

بیمه عمر
بیمه عمر

هنگام استعلام و مقایسه بیمه عمر بهتر است، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

۱- پوشش هزینه های پزشکی حادثه

هنگام استعلام بیمه، حتما بیمه نامه را خریداری کنید که حادثه را نیز تحت پوشش خود قرار دهد و پرداخت هزینه های پزشکی ناشی از حادثه را حداقل تا ۱۰ درصد سرمایه بیمه متعهد شود. توجه داشته باشید پوشش هزینه پزشکی حادثه هرسال یک‌بار قابل استفاده است و هرسال به همان اندازه شارژ می‌شود.

۲- پرداخت مستمری علاوه بر اندوخته

بیمه نامه ای را خریداری کنید که در صورت«فوت بیمه شده به هر علت» پرداخت سرمایه بیمه در آن تضمین شده باشد. علاوه بر آن شرکت به استفاده کنندگانی که از طرف بیمه گذار تعیین شده اند، مستمری پرداخت کند.

هنگام خرید بیمه به واژه «فوت به هر علت» حتما توجه داشته باشید. شرکت های بیمه برای کاهش مبلغ حق بیمه  به شما پیشنهاد می دهند که بیمه ای بخرید که تنها در زمان حیات پوشش ارائه می دهد، توصیه ما این است که بیمه نامه را خریداری کنید که در آن در صورت فوت بیمه شده به هر علت مستمری پرداخت شود.

بیشتر بخوانید: میزان سود بیمه عمر در شرکت‌های مختلف بیمه و بررسی روش‌های افزایش آن

۳- پوشش ازکارافتادگی

در میان پوشش‌های بیمه عمر این پوشش نسبتاً گران‌تر است اما شرایط و مزایای فوق‌العاده‌ای نیز دارد.

بنابر قوانین بیمه مرکزی شرکت های بیمه در صورتی که فرد بیمه شده در زمان پرداخت حق بیمه دچار نقص عضو شود و یا از کارافتادگی وی مورد تایید پزشک معتمد بیمه مرکزی رسید، سرمایه مورد تعهد در سال وقوع نقص عضو و از کارافتادگی را به دارنده بیمه پرداخت کنند.

این پوشش برای دارنده بیمه نامه امنیت خاطر ایجاد می کند که در صورت وقوع حادثه منجر به نقص عضو و یا از کارافتادگی از ادامه پرداخت حق بیمه معاف می شود و در صورت تایید از سوی پزشک بیمه می تواند مبلغی را از محل سرمایه خود از شرکت های بیمه ای دریافت کنند.

سرمایه پوشش تکمیلی نقص عضو معادل ۵۰ یا ۱۰۰ درصد سرمایه فوت بیمه نامه عمر و پس انداز است.

۴- پوشش امراض خاص

این پوشش هم از ویژگی های منحصر بفرد بیمه عمر و سرمایه گذاری است ، با خرید این پوشش بیمه شده در صورتی که پس از گذشت سه ماه ( به عنوان دوره انتظار) از صدور بیمه نامه دچار یکی از امراض صعب العلاج مانند :

سکته قلبی ، سکته مغزی ، جراحی قلب باز ، انواع سرطان ها و نیاز به پیوند اعضاء ( کلیه ، کبد و … ) گردد ، کل هزینه های درمانی به بیمه شده پرداخت میشود . ( این پوشش تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال قابل ارائه است )

نکته ای بایستی به آن توجه داشته باشید این است اغلب شرکت‌های بیمه تنها یک‌بار هزینه درمان بیماری‌های مذکور را متقبل می‌شوند.

۵- آگاهی از نحوه سرمایه گذاری و افزایش سالانه حق بیمه

بیمه عمر چیست

بیشتر بخوانید: بیمه عمر | بازخرید بیمه عمر چیست؟ مزایا و معایب بازخرید بیمه عمر

به نرخ سود سرمایه گذاری همچنین پشتوانه و ضمانت بیمه توجه داشته باشید و از شرکت بیمه خود درباره اینکه چگونه پول شما را سرمایه گذاری می کند، توضیحات بخواهید.

بیمه نامه ای را خریداری کنید که قابلیت افزایش یا کاهش سرمایه فوت یا حق بیمه پرداختی را داشته باشد. این امر باعث می شود تا با افزایش تورم، ارزش پولی سرمایه گذاری شما کاهش پیدا نکند.شما می توانید در مواقع اضطراری از حساب خود به صورت نقد یا وام برداشت کنید.

در صورتی که هدف شما از خرید بیمه دریافت سود بیشتر است به این نکات توجه داشته باشید:

  • افزایش  طول مدت قرارداد:

از آنجایی که سود در بیمه عمر به صورت تصاعدی بالا می رود، بنابراین هرچه مدت زمان قرارداد بیشتر باشد، می توانید سود بیشتری دریافت کنید.

  • افزایش  حق بیمه خود:

 طبیعی است که هر چه حق بیمه عمر بیشتری پرداخت کنید سود بیشتری نیز به شما تعلق می‌گیرد.

  • کاهش سرمایه فوت خود:

در صورتی که برای شما دریافت سود بیشتر اهمیت دارد، بایستی سرمایه فوت شما کمتر از میزان اندوخته نهایی باشد، زیرا اندوخته بیمه عمر که شامل حق بیمه‌های پرداختی و سود آن‌ها است با سرمایه فوت عادی رابطه معکوس دارد.

  • سرمایه اولیه:

 همچنین شما می توانید برای دریافت سود بیشتر، علاوه بر حق بیمه‌هایی که پرداخت می‌کنید، مبلغی را نیز به عنوان سرمایه اولیه در اختیار بیمه عمر قرار دهد. به این سرمایه نیز سود بیمه عمر تعلق می‌گیرد.

۶-مدت زمان مناسب برای پرداخت اقساط

شما می توانید بیمه نامه را برای هر مدت زمانی که دوست دارید، بخرید. یعنی طوری تنظیم کنید که بعد از چند سال پرداخت حق بیمه بتوانید از امکانات آن استفاده کنید.

کارشناسان بیمه ای اعتقاد دارند انتخاب زمان کمتر از ۵سال و بیشتر از ۱۰سال، به وجه تجاری بیمه نامه ضربه می زند. 

هرچند کسانی که بیشتر به امید بهره برداری از مستمری، این بیمه نامه را می خرند می توانند زمان بیشتری را هم با توجه به توان مالی شان انتخاب کنند.

۷- انتخاب بیمه نامه قابل تمدید

یکی از نکات مهم در مورد بیمه نامه عمر به خاطر سپردن زمان پایان بیمه نامه است. 

شما باید قبل از پایان مدت اعتبار بیمه نامه تصمیم گرفته باشید که آیا می خواهید ادامه دهید یا نه؟ در غیر این صورت باید یک بیمه نامه جدید با نرخ ها و شرایط جدید و بدون استفاده از تخفیف های ارائه شده تهیه کنید. 

به طور معمول شرکت های بیمه پس از پایان مدت زمان قیدشده، شرایط جدیدی را به شما معرفی می کنند که نرخ حق بیمه آنان نیز با آنچه پیش از این پرداخت می کردید، متفاوت است

اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که بیمه نامه ای را خریداری نکنید که نشود آن را تمدید کرد حتی اگر نمی خواهید بیمه نامه را تمدید کنید بیمه نامه ای بخرید که قابلیت تمدید شدن داشته باشد

این کار به شما کمک می کند از طرح های جدید استفاده کنید بدون این که نیاز به خرید بیمه نامه جدید داشته باشید.

۸- پرداخت سالانه حق بیمه:

پرداخت حق بیمه می تواند به صورت هفتگی، ماهانه، سالانه و … باشد. توصیه ما این است که به صورت سالانه حق بیمه را پرداخت کنید. زیرا علاوه بر اینکه در پرداخت ماهانه ممکن است پرداخت اقساط را فراموش کنید، سود آوری در پرداخت ماهانه نسبت به سالانه نیز کمتر است.

از دست ندهید:

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *