بررسی شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف و مراحل و مدارک لازم برای دریافت آن

بررسی شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف و مراحل و مدارک لازم برای دریافت آن

در سالیان اخیر خرید بیمه بدنه به‌ویژه در میان دارندگان خودروهای گران‌قیمت بسیار رایج شده است و نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه برای بسیاری از بیمه‌گزاران مورد سؤال است.

سوالاتی از این دست که اگر با خودرویی تصادف کنید، بیمه بدنه تا چه میزانی تعهدات مالی دارد و خسارت شما را جبران می کند یا خیر؟ یا در یک تصادف برای دریافت خسارت بیمه بدنه چه کاری باید انجام داد؟

اگر تا پایان با ما همرا باشید مطمعنن به جواب تمامی سوالاتی که در رابطه با چگونگی دریافت خسارت بیمه بدنه در گوشیه ذهن شماست خواهید رسید.

بیمه بدنه در تصادفات تحت چه شرایطی هزینه خسارات را پرداخت می‌کند؟

شرکت های بیمه در چهار حالت هزینه خسارت واردشده در حادثه تصادف را تحت پوشش قرار می‌دهند:

۱- اگر حادثه تصادف رخ دهد و خودروی زیان‌دیده در دسته خودروهای گران‌قیمت باشد.

با توجه به قانون جدید بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی (تبصره های ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه اجباری)، خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی صرفاً تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث قابل جبران خواهد بود.

سقف قیمت خودروی متعارف از طرف بیمه مرکزی ۱۲۶ میلیون تومان تعیین شده است. حال اگر ارزش خودروی زیان‌دیده ۲۵۲ میلیون (دو برابر سقف تعیین‌شده) باشد، بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها نیمی از خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده را می‌پردازد.

به طور مثال اگر یک پژو ۲۰۶ با یک بنز به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان تصادف کرده و خسارت ۲۰ میلیون تومانی اتفاق بیافتد، و راننده پژو ۲۰۶ هم مقصر حادثه باشد

در این زمان از آنجایی که خودرو زیان دیده در دسته خودروهای گران قیمت( نامتعارف )است، بیمه شخص ثالث خودرو مقصر تنها بخشی از خسارات را پرداخت خواهد کرد و پرداخت باقی مانده خسارات بر عهده شخص زیان دیده است که در صورت داشتن بیمه بدنه، شرکت بیمه آن را پرداخت خواهد کرد.
خسارت بیمه بدنه

 ۲- در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر حادثه نباشد.

در حالتی که راننده بیمه‌گزار در حادثه تصادف زیان‌دیده باشد، پرداخت خسارت واردشده به خودروی او بر عهده بیمه شخص ثالث راننده مقصر خواهد بود.

حال در این شرایط اگر پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر از خسارات وارد شده به خودروی راننده زیان دیده کمتر باشد دو حالت به وجود خواهد آمد.

اولین حالت:

پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده ۱۰ میلیون تومان است و خودرو زیان دیده بیمه بدنه داشته باشد.

در این حالت مالک خودرو زیان دیده می‌تواند برای دریافت باقی خسارت از بیمه بدنه خود استفاده کند و بیمه این مبلغ مازاد را به‌ صورت قسطی با راننده مقصر تسویه حساب خواهد کرد.

در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیش از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد، می‌توان باقی خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخت کرد.

 

بیشتر بخوانید: شرایط انتقال بیمه بدنه | چگونگی انتقال تخفیف بیمه بدنه به خودرویی دیگر

سوالی که در این حالت پیش می‌آید این است که در این صورت آیا تخفیف بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده از بین می‌رود؟

پاسخ خیر است. چراکه در بیمه بدنه درج می‌شود که از پوشش ریکاوری استفاده شده است و نه بر روی تخفیف بیمه بدنه تأثیری دارد و نه از سرمایه بیمه‌شده کم می‌شود.

دومین حالت: خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد. در این شرایط برای دریافت باقی خسارت باید هر دو طرف با داشتن مدارک به شورای حل اختلاف مراجعه کنند. تا این شورا در رابطه با اختلاف مبلغ خسارات تصمیم نهایی را اتخاذ نماید.

خسارت بیمه بدنه

۳- در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر حادثه باشد.

این موقعیت ساده‌ترین حالت در این دسته است. اگر راننده بیمه‌گزار در حادثه تصادف مقصر باشد خسارتی که به شخص ثالث یا همان افراد زیان‌دیده وارد می‌شود از بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخته می‌شود.

حال اگر راننده مقصر نیز طی حادثه خسارت دیده باشد و بیمه بدنه داشته باشد خسارات وارد شده به او از طرف بیمه بدنه خودش پرداخت می‌شود و اگر بیمه بدنه نداشته باشد بیمه هیچ مسئولیتی نداشته و پرداخت تمامی خسارات بر عهده خودش است.

۴- در صورتی که در حادثه تصادف راننده خودروی مقصر متواری شود!

امکان دارد خودرویی در جایی پارک باشد و خودرو دیگری با آن تصادف کرده و از محل فرار کرده باشد. در این صورت فرد زیان‌دیده می‌تواند از خسارت بیمه بدنه خود استفاده کند.

در این حالت شرکت بیمه، خسارت بیمه بدنه را می‌پردازد و از آن به بعد به‌صورت حقوقی شاکی راننده متواری شرکت بیمه خواهد بود نه راننده زیان‌دیده.

توجه داشته باشید در چنین شرایطی اگر از بیمه بدنه خود برای دریافت خسارت‌های وارد شده به خودرو استفاده کنید از تخفیف بیمه بدنه از بین می‌رود و از سرمایه بیمه‌شده نیز کاسته می‌شود.

بنابراین قبل از استفاده بررسی کنید که آیا استفاده از بیمه بدنه مقرون به صرفه است.

در صورتی که راننده مقصر شناسایی شود بیمه‌گذار زیان دیده می‌تواند با درخواست خود به شرکت بیمه تخفیف بیمه بدنه و سرمایه را به حالت اولیه باز گرداند.

 

بیشتر بخوانید: بیمه سرقت خودرو | بیمه سرقت چگونه می‌تواند به بیمه‌گزار کمک کند؟

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف

برای دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف طرفین باید با به همراه داشتن مدارک زیر به مرکز خسارت مربوط مراجعه کنند:

 • اعلام خسارت به شرکت بیمه، حداکثر ظرف ۵ روز از تاریخ حادثه
 • اعلام حادثه به مراکز پلیس انتظامی، راهور و اخذ کروکی
 • مراجعه زیان دیده به شرکت بیمه برای تشکیل پرونده
 • انتقال خودرو به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه
 • بازدید خودرو توسط کارشناس بیمه‌گر و ارزیابی خسارت
 • بازسازی و تعمیر کامل خودرو
 • بازدید سلامت خودرو توسط کارشناس بیمه‌گر
 • دریافت چک خسارت از شرکت بیمه
نکته: روند پرداخت خسارت در بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است به عنوان مثال بعضی شرکت‌ها ممکن است پرداخت خسارت را موکول به بازسازی کامل کنند و  بعضی از شرکت‌ها بلافاصله پس از بازدید، پرداخت کنند.

اگر قطعه‌ای تعویض شود، باید داغی آن به شرکت بیمه تحویل داده شود. برای مثال در صورت عوض شدن سپر خودرو، باید سپر اوراقی را به شرکت بیمه تحویل داد.

در صورتی‌که داغی و اجسام اوراقی تحویل داده نشود ممکن است که هزینه داغی از خسارت بیمه بدنه نهایی کسر شود.

بیشتر بخوانید: دلایل اهمیت بیمه بدنه برای انواع خودروهای لوکس و بررسی مواردی که این بیمه پوشش میدهد

مدارک لازم دریافت خسارت بیمه‌‌ بدنه در تصادف

 • اصل و تصویر بیمه‌نامه بدنه به همراه الحاقیه‌ها (در صورت داشتن الحاقیه)
 • اصل و تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث
 • اصل و تصویر گواهینامه راننده مقصر
 • اصل و تصویر کارت مشخصات و شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل و تصویر اسناد مالکیت خودرو
 • اصل  و تصویر کارت ملی بیمه‌گذار و راننده خودرو
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی(سازشی یا غیر سازشی)​

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *