دلایل اهمیت بیمه بدنه برای انواع خودروهای لوکس و بررسی مواردی که این بیمه پوشش میدهد

دلایل اهمیت بیمه بدنه برای انواع خودروهای لوکس و بررسی مواردی که این بیمه پوشش میدهد

در قوانین جدید بیمه شخص ثالث، برای خودروهای متعارف و خودروهای لوکس تعریف مشخصی وجود دارد.  در حوادث، خسارت بر اساس خودروهای متعارف محاسبه و پرداخت می‌شود؛ قیمت خودروی متعارف نباید از نصف دیه کامل یک انسان در ماه حرام بیشتر باشد! بنابراین در تصادف با یک خودروی گران‌قیمت، بیمه شخص ثالث تنها بخشی از خسارت را که متناظر با خسارت خودروی متعارف است پرداخت می‌کند، در چنین مواقعی ضرورت داشتن بیمه بدنه برای خودروهای لوکس کاملا مشهود است!

بیمه بدنه
در حوادث، خسارت بر اساس خودروهای متعارف محاسبه و پرداخت می‌شود

بیمه شخص ثالث در دهه‌های قبل!

در سال‌های گذشته تصادف با خودروهای لوکس و گران‌قیمت از بزرگ‌ترین معظلات برای هر شخصی بود؛ زیرا شرکت‌های بیمه تا سقف تعهدات بیمه شخص ثالث خسارت را پرداخت می‌کرد و باقی خسارت به عهده راننده مقصر حادثه بود.

در این میان مقصر اگر استطاعت مالی کافی برای پرداخت خسارت را نداشت، قاضی رأی به مصادره اموالش می‌داد و یا به خاطر عدم پرداخت خسارت، راهی زندان می‌شد.

صاحبان خودروهای معمولی نگران نباشید!

این اتفاقات دیگر تکرار نخواهد شد! قوانین جدید بیمه قوانینی انسان دوستانه و در جهت حمایت از اشخاص ثالث و خودروهای معمولی است.

مشکلات و معضلات ناشی از تردد خودروهای لوکس در سطح شهر و تصادفات آنها با این قوانین حل شده است!

نحوه محاسبه خسارت خودروهای لوکس در بیمه ثالث

همانطور که گفته شد در محاسبه خسارت ملاک و معیاری به نام خودروی متعارف در نظر گرفته شده است. سقف قیمت خودروی متعارف نصف دیه در ماه حرام است که در ابتدای هر سال اعلام می‌شود و در سال ۹۷ مبلغی معادل ۱۵۴ میلیون تومان است. این قانون نشان می‌دهد یک خودرو هر چقدر هم که گران باشد نباید ارزش آن از جان یک انسان بیشتر باشد! قصد داریم با مثال ساده‌ای نحوه محاسبه خسارت برای خودروهای گران‌قیمت را نشان دهیم؛ بر اساس این قانون اگر قیمت یک خودرو ۷۷۰ میلیون تومان باشد و در تصادف ۵۰ میلیون تومان خسارت ببیند، با توجه به اینکه قیمت خودروی زیان‌دیده ۵ برابر سقف خسارت مالی است (۵ = ۱۵۴ ÷ ۷۷۰) راننده مقصر تنها متعهد به پرداخت ۱۰ میلیون تومان است.

خرید بیمه بدنه
بیمه بدنه خودروهای لوکس ضروری و گریزناپذیر است

خودروهای لوکس با خسارت‌های احتمالی چه کنند!؟

به میزانی که قیمت خودروی شما از ۱۵۴ میلیون تومان بیش‌تر باشد، خسارت کمتری در تصادفات از مقصر دریافت خواهید کرد. همین امر باعث شده بسیاری پیشنهاد بدهند که بهتر است دارندگان خودروی‌های لوکس از بیمه بدنه استفاده کنند تا در زمان تصادف بتوانند مابقی خسارت خود را از محل بیمه بدنه خود دریافت کنند. همان‌طور که می‌دانید زمانی که بیمه شخص ثالث مقصر حادثه برای جبران خسارت کافی نباشد، می‌توان از بیمه بدنه خودروی آسیب‌دیده استفاده کرد. حتی زمانی که خودتان نیز مقصر حادثه هستید، بیمه بدنه خسارت شمارا پرداخت می‌کند.

پوشش‌های بیمه بدنه خودروهای لوکس

خطرات اصلی

شامل خطراتی است که جبران خسارت آنها جزو تعهدات بیمه بدنه است و با خرید بیمه بدنه تحت پوشش قرار می‌گیرند و شامل موارد زیر است:

 • حادثه
 • آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار
 • سرقت کلی

خطرات فرعی

شامل خطراتی است که تحت پوشش بیمه بدنه نیستند، اما می‌وان با پرداخت حق‌بیمه بیشتر آنها را خریداری نمود و از پوشش‌های آنها بهرامند شد؛ پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودروهای لوکس شامل:

 • پوشش سرقت در جای قطعات اصلی و لوازم یدکی
 • هزینه ایاب و ذهاب
 • هزینه مربوط به توقف
 • بلایای طبیعی
 • پاشیده شدن مواد اسیدی و شیمیایی
 • حذف استهلاک (این پوشش شامل استهلاک مربوط به باطری و لاستیک‌ها نمی‌شود)
 • حذف فرانشیز
 • شکست شیشه
 • پوشش ترانزیت (این پوشش شامل سرقت کلی و سرقت قطعات در خارج از مرزهای ایران نمی‌شود)
 • پوشش نوسانات قیمت بازار

بیشتر بدانیم: بیمه سرقت خودرو | بیمه سرقت چگونه می‌تواند به بیمه‌گزار کمک کند؟

شرایط خسارت سرقت در بیمه بدنه

 • سرقت به دو شکل کلی و جزئی اتفاق می‌اُفتد.
 • منظور از سرقت کلی دزدیده شدن خودرو است و جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه است.
 • منظور از سرقت جزئی دزدیده شدن لوازم و قطعات خودرو است که جزو پوشش اصلی بیمه بدنه نیست.
 • برای جبران خسارت سرقت قطعات خودرو باید پوشش “پوشش سرقت در جای قطعات اصلی و لوازم یدکی” را تا سقف مورد نظر خریداری نمود.

سقف جبران خسارت قطعات در بیمه بدنه خودروهای لوکس

در هنگام خرید پوششش سرقت باید به نوع قطعات و لوازم جانبی خودرو توجه نمود، قطعات خودرو یا فابریک و اصلی هستند و یا غیر فابریک و اضافی محسوب می‌شوند.

قطعات فابریک: لوازم و قطعاتی است که توسط کارخانه سازنده هنگام ساخت و تولید آن به‌طور عمومی و فابریک روی خودرو نصب می‌شود، مثل موتور و …

قطعات غیر فابریک: قطعاتی است که توسط دارنده خودرو، روی اتومبیل نصب شده و از ابتدای تولید از طریق کارخانه سازنده برای خودرو طراحی و نصب نشده باشد، مثل سیستم صوتی، رینگ، لاستیک و …

حتما بخوانید: شرایط انتقال بیمه بدنه| چگونگی انتقال تخفیف بیمه بدنه به خودرویی دیگر

نکته بسیار مهم:

هنگام خرید پوشش برای سرقت قطعات اضافی و زمان بازدید خودرو، باید برای قطعات غیر فابریک فاکتور ارائه شود.

سقف جبران خسارت قطعات اضافی ۲۰ درصد ارزش خودرو است! یعنی اگر خودرویی ۵۰۰ میلیون تومان ارزش دارد در مجموع نمی‌تواند قطعات غیر فابریک با ارزش بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان را بیمه نماید.

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *