شرایط انتقال بیمه بدنه | چگونگی انتقال تخفیف بیمه بدنه به خودرویی دیگر

شرایط انتقال بیمه بدنه | چگونگی انتقال تخفیف بیمه بدنه به خودرویی دیگر

اگر بیمه بدنه دارید احتمالا تا بحال این سوال در ذهن شما به وجود امده است “در صورت فروش ماشین، تکلیف بیمه بدنه و یا تخفیف‌‌های عدم خسارت آن چه خواهد شد؟” و یا اینکه با این موضوع روبه رو شده اید که شرایط انتقال بیمه بدنه به چه صورت می باشد من می خواهم تخفیف بیمه بدنه ام را به ماشینی دیگر انتقال دهم.

شاید این موضوع انتقال بیمه بدنه برای شما کمی عجیب باشد یا اینکه فکر کنید چنین چیزی امکان پذیر نیست و هر ماشینی باید بیه جداگانه ای را تمدید نماید. اما باید بدانید که این حالت وجود دارد و بیمه به شما اجازه ی چنین کاری را خواهد داد.

در ادامه با یوبیم همراه باشید قصد داریم به موضوع انتقال بیمه بدنه و انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه بپردازیم.

بیمه بدنه

شرایط انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید:

در صورتی که شما پس از فروش خودروی خود قصد خرید خودروی جدیدی را داشته باشید،‌‌ می‌توانید ‌‌‌بیمه‌نامه بدنه و تخفیف‌‌های عدم خسارت آن را به خودروی جدیدتان منتقل کنید.

روش کار به این صورت است که شما باید به شرکت بیمه خود مراجعه کرده و با داشتن مدارک شناسایی و اصل ‌‌‌بیمه‌نامه، انتقال مالکیت خودرو را کتبا به اطلاع بیمه برسانید.

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که از همان لحظه ای که ماشین را فروخته اید تا روز بعد در همان زمان فرصت انتقال بیمه بدنه را دارید ، در غیر این صورت باید از این بیمه منصرف شوید و بیمه ای دیگر را برای خود در نظر بگیرید.

در صورتی که بخواهید بیمه بدنه خود را به خودروی جدیدتان منتقل کنید، دو حالت به وجود‌‌ می‌آید:

۱) در حالتی که ‌‌‌بیمه‌نامه قبلی شما هنوز اعتبار داشته باشد. در این صورت شرکت بیمه حق بیمه‌‌‌ای که تا آن تاریخ پرداخت شده است را از مجموع مبلغ حق بیمه کم کرده و باقی مانده آن را به شما پرداخت‌‌ می‌کند. و ‌‌‌بیمه‌نامه‌‌‌ای جدید برایتان صادر خواهد کرد. تخفیف‌‌های عدم خسارت هم به این ‌‌‌بیمه‌نامه منتقل‌‌ می‌شود.

۲) در حالتی که ‌‌‌بیمه‌نامه قبلی شما منقضی شده باشد. در این صورت هم‌‌ می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز و پس از انتقال تخفیف‌‌های عدم خسارت، برای خودروی جدید خود بیمه بدنه تهیه کنید.

همچنین در صورت موافقت کتبی بیمه‌گر، امکان انتقال ‌‌‌بیمه‌نامه به مالک جدید خودرو (یعنی شخصی که خودرویتان را به او فروخته اید) هم وجود دارد.

در صورت فسخ ‌‌‌بیمه‌نامه بدنه، حداکثر تا ۶ ماه و در صورت انقضا مدت ‌‌‌بیمه‌نامه حداکثر تا ۳ ماه‌‌ می‌توانید از تخفیف عدم خسارت خود استفاده نمایید.

شرایط انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه:

بیمه بدنه بیمه‌‌‌ای مربوط به راننده خودرو است نه خود خودرو. به همین دلیل هم شرکت‌‌های بیمه برای تشویق افراد به رانندگی محتاطانه و کم خطر، تخفیف‌‌های عدم خسارت را ارائه‌‌ می‌دهند تا رانندگانی که خودروی آن‌ها در مدت ‌‌‌بیمه‌نامه دچار تصادف یا آسیبی نشده باشد، مبلغ حق بیمه کمتری پرداخت کنند.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید| صفر تا صد بیمه بدنه و برسی کامل ان

انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه شرایط متفاوتی دارد.

انتقال این تخفیف در صورتی امکان پذیر است که خودروی قبلی و خودروی جدید هر دو در یک گروه بوده و تعداد سیلندر یکسانی داشته باشند.

این دسته بندی برای خودروهای سواری به شرح زیر‌‌ می‌باشد:

– خودروهای کمتر از ۴ سیلندر مثل ام وی ام ۱۱۰

– خودروهای ۴ سیلندر شامل پراید و پیکان

– سایر خودروهای ۴ سیلندر مثل پژو ۲۰۶، ساندرو و…

– خودروهای بالاتر از ۴ سیلندر مثل ماکسیما، توسان و …

اگر هر دو خودرو در یک دسته قرار نداشته باشند امکان انتقال تخفیف عدم خسارت وجود ندارد.

همچنین از آن جایی که این تخفیف با توجه به نحوه رانندگی شخص تعیین‌‌ می‌شود، قابل انتقال به افراد دیگر نیست. البته به جز خانواده درجه اول ‌‌‌بیمه‌گذار.

انتقال تخفیف بیمه بدنه فقط به خانواده درجه اول فرد ‌‌‌بیمه‌گذار امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: بررسی شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف و مراحل و مدارک لازم برای دریافت آن

حتما به این نکته توجه کنید:

به یاد داشته باشید که شرایط انتقال بیمه بدنه‌‌ می‌تواند در شرکت‌‌های مختلف بیمه متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است اطلاعات مورد نیاز در مورد این شرایط را به صورت دقیق از شرکت بیمه خود دریافت نمایید.

یزدان فرهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *